Ön Yargı ve Kalıp Yargı Nedir?

Tutumlar Ve Önyargılar Nelerdir?
Tutumlar Ve Önyargılar Nelerdir?

İnsan toplum içinde yaşayan sosyal bir varlıktır. Her insan bir diğer insandan farklıdır. İnsanların sahip olduğu dinî inanış, kültürel özellik, giyim ve beslenme tarzları kısacası günlük hayatta yaptıkları her şey, kişilerin yaşam felsefelerini belirler. Her insanın duygu, düşünce ve tutumları farklıdır. Çevremizdeki insanların bizim gibi düşünmesi bizim gibi giyinmesi veya bizim inandığımız kutsal değerlere inanması beklenemez. Her insanın fiziksel özellikleri ve dünya görüşü kendine özeldir. Çevresindeki insanlara karşı ön yargılı olmak, hem kişiyi mutsuz eder hem de toplumsal huzura zarar verir.

Ön yargı nedir?

Karşımızdaki kişi hakkında gerekli bilgiye sahip olmadığımız hâlde onun hakkında olumsuz düşüncelere yönelmektir.

Kalıp yargı nedir?

Belirli bir grup hakkında başkalarından duyduğumuz, kesinliğini tam olarak bilmediğimiz bilgiler ışığında hareket etmektir.

Kişilerin dış görünüşlerine bakarak o kişiler hakkında karar vermek son derece yanlış bir tutumdur. Ön yargı, bazen de kişinin yaşadığı yere, ekonomik durumuna hatta cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Kendisi hakkında ön yargılı davranılan kişi zamanla bu olumsuz durumdan ciddi anlamda rahatsız olabilir. Bu rahatsızlık bazen aşırı bir hâl olarak bazı toplumsal sorunların oluşmasına neden olabilir.

İnsanlık tarihi incelendiğinde toplumsal ayrımla ilgili birçok örnek olduğu görülür. Eski zamanlarda toplum: zengin, fakir, soylu, yönetici, dini lider gibi farklı gruplara ayrılmıştır. Bazı eski toplumlarda da kadına günlük hayatta gereken önem verilmemiştir. Bu durum eski Türk devletlerindeki kadının toplumsal yeri için pek geçerli değildir. Çünkü eski Türk devlerinin toplumsal yapıları ve kadının toplumdaki rolü incelendiğinde kadına her dönemde büyük önem verildiği görülür.

Bazen de insanlar ırk ve ten renklerinden dolayı ayrıma ve ötekileştirmeye maruz kalabiliyorlar.

Ayrıca bakınız:

Tutumlar Ve Önyargılar Nelerdir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*